Zde nalezneš můj příběh, jak jsem se dostal k programování úplně od začátku seřazený chronologicky od nejnovějšího k nejstaršímu.

VŠB - FEI text
2022 - Současnost
Po stření škole jsem se dal na Vysokou Školu Báňskou, přesněji Fakultu Elektrotechniky a Informatiky obor Informatika. Osobně jsem na Vysokou školu šel s tím cílem 1. získat titul a 2. se přiučit nové věci ohledně technologíí, které bych se sám nikdy nenaučil. Například jsem se díky programovacímu jazyku C naučil lépe porozumět jak program pracuje s pamětí, jak jsou v ní data reprezentovaná a jak s ní správně nacházet. Dále jsem se naučil základy dalších programovacích jazyků, jako je C, C++, C# a Python. Díky předmětu Databázové Systémy jsem se zase naučil líp navrhovat relační databáze.
Discord JS text
2022: DiscordJS
Mimo tvorbu webových stránek jsem také začal tvořit Discord Boty, mezi první větší discord boty je můj discord bot pro zobrazování statistik ze hry League of Legends Miňonka, který aktuálně prochází do nové verze 3. Dále jsem dělal i další discord boty pro Minecraft servery viz projekty.
sveltekit logo
2022: SvelteKit
Ke konci střední jsem se seznámil s prvním fullstack frameworkem Next.JS, kdy jsem měl příležito se přidat k projeklu kamaráda Skypada, který pracoval na hostingu. Menší problém byl v tom, že jsem sice něco málo pochopil, ale většinu věcí v Reactu dělal jen copy-paste, takže jsem si moc React neoblíbil. Na sítích (primárně u streamera Ottomated) jsem ale narazil na framework SvelteKit, který oproti Reactu prochází kompilací kódu, tedy z mého pohledu je pak syntaxe kódu hezčí a víc přívětivější. V tomto frameworku jsem poté začal dělat všechno spojené s webovým vývojem. První projekt, který jsem v něm dělal, kromě mého webu byla wiki pro server GameRealms.
aa
2020 - 2022
Během střední školy jsem se postupně začal učit i více JavaScript, nejvíce jsem na něho narazil při tvorbě již zmíněného informačního systému pro minecraft server, kde jsem používal jQuery a Ajax pro komikaci s API a toho, aby stránka byla více plynulá a nemusela se po každé akci znovu načítat. Dále jsem zavítal i do NodeJS, kde jsem začínal s tvorbou Discord botů, prvně jsem tvořil Self Bota, který ukazoval statistiky z League of Legends a později ho předělal na normálního Bota. Během střední školy jsem si tvořil stránky na "ulehčení" některých počtů v chemii, první z nich je v PHP na počítání Q-Testu a druhá na počítání rovnice z grafu v JavaScriptu.
Old page screenshot
2018 - 2020 Střední Škola
Na střední školu jsem chodil do Ostravy Zabřehu na Chemickou průmyslovou školu akademika Heyrovského, tuto školu jsem si zvolil hlavně z toho důvodu, že mě na základní škole bavila chemie a programování jsem se učil ve volném čase doma, proto jsem nešel na Elektrotechnickou školu a osobně si myslím, že jsem se toho sám naučil víc, než bych se naučil na střední. Na střední jsem se s PHP setkával již pravidelně, ale vše si dělal sám, bez nějakého frameworku. Vytvořil jsem v něm jednoduchý systém na vytváření Sinus botů, protože jejich free verze umožňovala pouze dva boty, takže jsem si přes ní mohl vytvářet nové "boty", což se prakticky připojilo na SSH, zkopírovalo zip do nový složky, v configu upravilo port a poté se přes danou administraci dali jednotlivé instance vypínat, zapínat, nebo restartovat. Poté jsem minecraft serveru SurprisePlay.eu vytvořil informační systém, kde hráči mohli psát Tickety, admin team jim mohl odpovídat, dále si admin team mohl psát věci do Todo listu, mohli přes něho upravovat permise, přidávat hráčům prémiovou měnu a mnoho dalšího. (Screenshoty z něho lze naléz v kategorii Projekty)
Screenshot of wysiwyg web builder from 2016
2016
V 8. třídě na základní škole jsem se začal zajímat o tvorbu webových stránek. Začal jsem tvořit stránky přes WYSIWIG Web Builder, ale brzy jsem zjistil, že to není ono, něco málo jsem zkoušel tvořit i ve Wordu, kde to ale vyplivlo do HTML souboru hromadu zbytečných tagů a obrázky se tam zobrazovaly špatně. V tento moment jsem se začal postupně učit HTML a CSS, s tím že jsem si na svoje stránky stáhnul nějaký základní AUTH systém, kdy se dokáži přihlásit a poté z PHP session zjišťovat, kdo je přihlášený. Tento systém jsem začal zkoumat a zjišťovat si více věci o PHP.
© Patrik Mintěl 2021 - 2024